weekly report 2-9-17

Written by Dennis Wright. Posted in Gary Edginton Report

THE GUNN & MOORE

SOUTH NOTTINGHAMSHIRE CRICKET LEAGUE.

 

WEEKLY REPORT 2nd September 2017

“Ryder sprints to century whilst Khan delivers for Carrington”

Rye Cafe & Bar Division A

Attenborough 169-6 losing draw against Gedling Colliery 193-8

A vital 79* by Martin Shoemaker guided the host’s to survival to attain the valuable two points they required but the 86* from Rhys Hayes and the 4-41 from Akif Farooq saw the visitors take the majority of the points.

Belvoir 158-2 beat Plumtree 154-10

A fine 67 from Ryan Lewis was backed up by Olly Elson 43* along with Jamie Gilbertson 4-13 & Freddie Arlott 4-33 as the home side ended the season with a comfortable win.

Collingham 189-10 lost to Carrington 191-5

Fahad Ul Haq hit 74 for Collingham but Carrington’s trio of G Sadaff 53, A Arshad 70 and G Hussain 44 all kept the sides recent run of good form intact.

Ellerslie 70-7 beat Balderton 67-10

Balderton nearly pulled of a miraculous win as Raz Khan took 5-30 but the loss sees them suffer relegation from the top flight.

Wollaton 163-10 lost to Kimberley 204-9

Matt Dean 51, Ben Buckley 47 and man of the match Zain Ramzan 5-63 saw Kimberley hand out a first defeat of the season to champions Wollaton.

200 Degrees Coffee Division B

Carrington 81-0 beat Hoveringham 79-10

K Gregoire with 5-26 and S Arshad 3- 41 helped Carrington finish as runners up as they finished the season in convincing style.

Eastwood 133-10 lost to Clifton 136-4

Clifton were crowned champions and the win was set up by bowlers Dom Robinson 3-31 and Brad Moore 3-36 as they return to top flight cricket in 2018.

Long Eaton 185-7 beat Kirkby Portland 117-10

Lee Cuthbert 52, Samuel Harris 5-19 and Andrew Edge 4-21 all starred for Long Eaton in the win although Robert Shead did his best with a fine 51 in reply.

Nott’s Unity 230-10 beat Wollaton 174-10

The combination of 71 by Farooq Aziz and 6-51 from Tariq Mahmood saw the host’s home to a fine victory and there was also a notable return of 5-65 from Alex Cobbett in his side’s defeat.

Southwell 140-10 lost to Calverton 266-8

An excellent 109 from Scott Andrew and 51 & 7-35 from the evergreen Darren Wright gave Calverton a convincing win with also the youthful Steve Wright chipping in for Southwell with 4-61 as both bowlers showed there experience.

Rothera Sharp Division C

Beeston & Toton 132-10 lost to Hucknall 133-5

The visitors win was set up by James Guthrie with 3-30 and was confirmed with 45 by Lee Smith and secured promotion in the process..

Caythorpe 116-10 lost to Fiskerton & Thurgarton 188-6

Colin Cliff 73, Dave Hedge 57* and the bowling of Aaman Singh 3-29 & Max Danby 4-18 saw Fiskerton & Thurgarton finish in third place as the home side had to settle for fourth place in the table deciding encounter.

Farndon 185-6 beat Gotham 184-10

Although Martyn Hill 81*, Jason Lam 3-50 Mark Everington 3-54  and Andrew Duckmanton taking 5 catches it was not enough to stave of relegation for the victors as a crucial 46 from Ryan Perrell went a long way in attaining the bonus points to survive for Gotham.

Radcliffe on Trent v Gedling & Sherwood

Ozzy Quyyum took 4-32 that on reflection was the key in his teams win in a low scoring affair whilst John Croasdale top scored in the match with 40.

Rex Gooding Division D

Bingham 72-10 lost to Collingham 73-2

6-16 by T Bowers not only confirmed the victor’s safety but also put a severe dent in the promotion hopes of the home side.

Bramcote 158-9 lost to Bottesford 171-10

Bottesford secured both the title and promotion with D Allen 62 Aaron Charlesworth 3-33 & Ryan Charlesworth 3-34 all performing in the win.

Gedling Colliery 118-1 beat East Bridgford 116-9

An emphatic win was set up by Steve Burton with 5-17 and finished off in style by the pair of Tom Coffey 66* & Sukrit Raman 34*.

Hickling 120-4 beat Thrumpton 119-10

Matt Winn 68*, Charlie Hogg 4-7 & T Spawton 3-27 helped keep Hickling in the hunt for promotion in the victory over fellow candidates Thrumpton for whom  James Anstey hit 73

Plumtree 219-6 beat Ellerslie 218-8.

The home side ended the season with a fine win as another team stuttered in the run in and it was a match winning 111* from R Smith that saw his side home despite 71 made by A Gasper earlier in the day.

Trophy Master Division E

Kirkby Portland 39-10 lost to East Leake 40-2

Taking maximum points the victors attained the points required to finish outside of the relegation places and it was the pair of Simon Oakley 3-5 and Alex Cufflin 4-11 who sealed the win.

Ruddington 193-9 beat Nott’s Unity 127-10

Kafeel Rasul finished off the season in style when hitting 71 whilst his counterpart Shakeel Taj took 5-52.

Underwood 143-7 lost to Newark R&M 144-1

The champions rounded off their season in tremendous form with both R Buckley 60*& B. Parambil 69* finishing with red inkers.

West Bridgfordians 193-3 beat Belvoir 192-9

S Penford compiled a fine 87 but it was in reality Jon Sheard’s day with 4-26 and then a blistering 103 to take the man of the match award.

GB Bookkeeping Division F

Burton Joyce 162-8 beat Flintham 56-10

Gavin Baguley 58*, Ali Hussain 3- 5 and Tim Baker 3-15 gave the home side the win but also ended the title challenge of Flintham who have to settle for second position.

Lowdham 133-10 lost to Wymeswold 169-10

Sam Whowell 45*  and a fine return by Andrew Shelton of 5-11 helped Wymeswold to secure the title despite a fine all-round performance of 41 & 5-29 by Justin Graham.

Ravenshead 144-10 beat Caunton 124-10

A Fearn 48 & S Carter 5-22 helped the home side to victory whilst the visitors were in the mix at the tea interval thanks to the bowling efforts of A Rose 4-27, N Suiter 3-41 & M Hawley with 3-33.

Bar Lane Community Sports Division G

Balderton 104-10 lost to Carrington 107-2

N Ali hit 61 that followed up a devastating spell of 8-17 by N Khan to give Carrington a convincing away win and as a result it sees Balderton suffer a double relegation.

Fiskerton & Thurgarton 113-10 lost to Whatton & Aslockton 117-6

A quartet of performances helped the visitors secure survival as J Lambourne 43*, D Chambers 46, B Gregory 4-51 and M Wilson 3-13 all made significant contributions.

Gedling Colliery 143-10 beat Kinoulton 120-8

Consistency was the key in Gedling’s win with knocks by Lee Gomersall 38, Simon Neal 38 and Matt Brunton 37 whilst Tom Holmes hit 46 in the visitor’s innings.

West Bridgford Legion 98-6 beat Beeston & Toton 95-10

David Holden 27* & 3-22 played a key role in deciding this result in a low scoring match at Loughborough Road.

Young Lions 107-10 lost to Kimberley 108-3

Champions Kimberley turned in a scintillating performance over closest rivals Young Lions with C Richardson 4-35, B Riley 4-31 and J Griffiths 42* all in fine form.

Turner Violins Division H

Attenborough 70-10 lost to Madni 208-8

Rounding off the season in style were champions Madni as Rizwan Faryad 66, Haseeb Javed 33, Adnan Saddique 3-17 and Zeeshan Aziz 3-17 gave them a convincing away win at Long Lane.

Bottesford 104-10 lost to Chilwell 133-10

Vikas Arora 65, Glenn Sutton 5-36 and Paul Lever 4-13 all finished the campaign in fine form for Chilwell in the narrow win over host’s Bottesford.

Calverton 108-5 lost to Southwell 206-1

Despite only pride being at stake it did not stop Tom Clarke hitting a glorious 115* and along with Adam Gell 57 plus Richard Maloney with 3-32 it gave Southwell the honours in the battle of the two relegated sides.

Clifton 138-4 beat Stapleford 134-10

Clifton secured third place after overcoming rivals Stapleford with 5-15 from Saqib Shah setting up the win and Alam Khan then hit 43 to see them home.

Gedling & Sherwood 109-4 beat Long Eaton 107-10

Jack Fox-Male 41*, Mohammed Tariq 34 & Kash Ali 3/14 combined together to enable Gedling & Sherwood to finish on a winning note as runners up in the league.

Carlton Car Centre Division J

Basford Old Boys 66-10 lost to West Bridgfordians 298-6

Ben Shaw 71 and Ben Ryder with a breath-taking innings of 136 were the backbone in a comprehensive win for the Stamford Road outfit over the Old Boys.

Ellerslie 57-10 lost to Woodborough 165-6

J Watterson 46 & S Harrison 5-18 made it good finale to the season to seal a fine away win for Woodborough who finish in third position.

Hoveringham 119-10 lost to Keyworth 120-4

65* from Isaac Brown guided Keyworth home to an away win to secure their sixth win of the season.

Oxton 129-10 beat Hucknall 101-10

Three wickets apiece from Tom Sisson 3-30, Graham Sisson 3-30 and Chris Graham 3-12 gave Oxton a fine win over already crowned champions Hucknall at The Recreation Ground.

King Stone Products Division K

Caythorpe 236-7 lost to Collingham 239-4

Simon Park 114 and Ian Hart 62 seemed to have put Caythorpe in control but a fine 58 by S Scott took Collingham to a thrilling win with two balls to spare.

Great Dalby 156-10 lost to Bramcote 225-6

Adam Reddish 115 and J Wheeldon 5-39 were the heroes for Bramcote in the relegation shoot out against Great Dalby at Station Road.

 

Kimberley 278-5 beat Poplars 253-7

Tim Wheatley 95, Richard Kelley 53* & Andy Crouch 4-89 starred for Kimberley in a game of over 530 runs and the duo from Poplars of Veeran Thota 75 & Humayan Baig 56 were also in fine batting form.

Newark R&M 256-5 beat Farndon 149-10

Peter Litchfield 129*  and James Mckay 5-31 did what was required to help the home side to victory and give their slim chances of claiming the title any hope and when they saw their closest rivals result the celebrations began.

Wollaton 90-lost to Attenborough 92-8

Needing only a win to secure the title and having opponents Attenborough in dire trouble at 35-6 Wollaton must have thought the trophy was within sight but Gordon Airey & Reece Caine shared a 42 run partnership to end their hopes.

Oracle Property Finance Ltd Division L

Belvoir beat Thrumpton

Thrumpton failed to raise a side in this fixture.

Chilwell 94-10 lost to Bengal United 97-7

Bengal United claimed the title with this nervy three wicket win with both Tareq Siddique 4-15 and Jahid Hussain 30 & 3-18 vying for the man of the match award.

East Bridgford 282-7 beat Underwood 51-10

A brilliant 121* from Adnan Mehmood set up East Bridgford for an overwhelming victory and they then had to wait for the news coming from Chilwell to learn they would have to settle for the runners up slot.

Radcliffe on Trent 118-2 beat Basford Mill 117-10

48 from S Pearce steered Radcliffe on Trent home to victory after the 3-18 by W Booth had put Basford Mill on the back foot.

RHP 220-7 beat Old Dalby 216-8

William Gent 60 gave a solid foundation to the Old Dalby innings but was overshadowed by Liam Parker who hit 102 for the victors.

Robert Whowell & Partners Division M

Hucknall 18-0 beat Kirkby Portland 17-10

Tom Rees with 3-7 & Mitchell Colebrook 5-7 heaped misery on bottom placed Kirkby Portland who could only muster seventeen runs in a disappointing performance.

Nott’s & Arnold 166-4 beat Bingham 112-9

A massive chance of staying out of the bottom two was achieved after Harvey Burton 64* & Karam Sangha 50 in the win over fellow relegation candidates Bingham.

West Bridgfordians 172-10 beat Burton Joyce 94-10

Ally Pettit hit 88 and Dan James took 4-33 in the home win that sees the sides switch sides in the final league table.

Wymeswold v Lowdham

Simon Wilkinson 41, Steve Rippey 45 & Richard Ramsey 4-43 all starred for the winners and this meant in his last game before retiring veteran Phil Parkes 3-33 could not sign off with a victory against his name.

Paul Grundell Division N

Beeston & Toton 125-6 tied with Nott’s & Arnold 125-10

Matt Arnold 3-38 took the vital wicket that enabled the game to end in a tie after both Martin Huffer 33 & 3-26 and Ishaan Jumbu 37 had given both sides a chance of victory.

Gedling & Sherwood 105-10 lost to Ellerslie 132-7

4-19 from both Phil Lafbrey & Chris Hudson gave victory and the runners up spot to Ellerslie in the winner takes all game against Gedling & Sherwood.

Newark R&M 149-7 lost to West Bridgford Legion 181-7

A trio of fine innings by Raj Shandilya 47, Ryan Robinson 46 & Andrew Walters 45 secured victory and the title for the Legion who won their eleventh game of the campaign in the process.

Whatton & Aslockton 217-6 beat Fiskerton & Thurgarton 189-7

Graham Ryan 54, Andy Wallace 63* & Adam Mussert 3-27 saw Whatton & Aslockton finish on a high note with a win in a very entertaining game which also saw performances from Dan Sung 56 & 3-38, Tim Kirkham 51 & Murray Williams 38 for the visitors.